Nebýt Edvarda Beneše, nebylo by ani Československo po druhé světové válce, řekl kardinál Dominik Duka v Sezimově Ústí na Táborsku, kde se zúčastnil připomínky 130. výročí narození bývalého prezidenta. V místech, kde Beneš trávil poslední období svého života, připomněl Duka význam této osobnosti. Druhý československý prezident je u vily v Sezimově Ústí pochovaný. „Svoji přítomnost odůvodňuji s hlubokým přesvědčením, že obnovení české republiky po 2. světové válce by nebylo myslitelné bez prezidenta Edvarda Beneše, muže, jehož zvolení požadoval na křesťanských politických stranách v roce 1935 i Svatý stolec, jak o tom svědčí dopis kardinála státního sekretáře Eugenia Pacelliho, pozdějšího papeže Pia XII., mému předchůdci kardinálu Kašparovi,“ vysvětlil kardinál Duka, proč přijel k hrobu našeho druhého prezidenta u vily v Sezimově Ústí položit kytici.
Beneš bývá kritizován hlavně kvůli dvěma historickým událostem, s nimiž je spojovaný. Jde o situaci kolem mnichovské dohody z roku 1938 a pak o komunistický únorový puč z roku 1948. Někteří oponenti a historikové mu vyčítali, že byl po mnichovském diktátu, kdy Československo pod tlakem postoupilo Německu část území, příliš pasivní. Beneš nechtěl vstoupit do konfliktu s Hitlerovou říší, jelikož velmoci jako Velká Británie a Francie v danou chvíli nevyjádřily Československu podporu. "Ať je ta kritika oprávněná nebo neoprávněná, tak mu nemůže nikdo vzít to, co skutečně Edvard Beneš pro tuto zemi a pro každého z nás vykonal," uvedl Dominik Duka.
Kardinál Duka ve své řeči rovněž vyzdvihl Benešovu schopnost sjednotit národ, a to i bez ohledu na politické rozdíly. „Historie není jen o vytýkání nedostatků a chyb politických společenských osobností, ale také i spravedlivým a lidským uznáním zásluh těch, kteří celé své životní úsilí obětovali vlasti,“ dodává kardinál Duka.
(jne)
Další odkazy:
Duka: Kritika Benešovi nemůže vzít to, co pro tuto zemi udělal (ČT)