Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Kardinál požehnal kříži, který bude chránit poutníky do Jenišova

Kardinál požehnal kříži, který bude chránit poutníky do Jenišova

Kardinál Dominik Duka požehnal v pátek 28. května 2021 novému kříži na hranici mezi Jenišovem a Karlovými Vary.

29. května 2021
Arcibiskup v médiích

 

K mimořádné události, která určitě překračuje nejen duchovní svět, došlo v pátek odpoledne na hranici mezi Jenišovem a Karlovými Vary.

"Kardinál Dominik Duka tam totiž požehnal novému sakrálnímu objektu, a to litinovému kříži. Bude nově střežit veškeré kolemjdoucí, kteří do jeho schránky budou moci umístit i zapálenou svíci. Umístění kříže je osobní záležitostí právníka Ronalda Němce, který tímto způsobem vzdal hold svému otci, karlovarskému patriotovi Ottu Němcovi, kteří před několika lety zemřel. "Kříž je z litiny a vyrobily ho železárny v Blansku. Jde o stejné železárny, které vyrobily litinovou Vřídelní kolonádu. Kdysi v roce 1991 tento kříž daroval generální ředitel mému otci, když můj táta začal rozvíjet myšlenku zbourání komunistického monstra a postavení repliky. Tento kříž má být kopií kříže, který byl umístěn poblíž hotelu Pupp, a při velké povodni byl stržen povodní," prozrazuje Ronald Němec.

Otec kříž synovi odkázal v dědictví. "Požádal jsem nejlepšího církevního sochaře Petra Váňu, který zhotovil nový Mariánský sloup v Praze, zda-li by nevytesal z kamene podstavec pro kříž," pokračuje obyvatel Jenišova. Sochař na nabídku kývl. "Podstavec je zhotoven tak, aby v něm mohla stále plát svíčka. Každý, kdo bude kráčet po našem pozemku, který slouží jako spojnice města Karlovy Vary a Jenišova, tam může umístit svíčku," dodává Ronald Němec. Na kříži je nápis: Bože žehnej Jenišovu a Karlovým Varům. Kříž posvětil nejen kardinál Dominik Duka, ale i generální vikář a biskup Zdenek Wassebauer a biskup František Radkovský.

Převzato z: Karlovarský Deník