Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Modlitba za československé letce z RAF

Modlitba za československé letce z RAF

Na Hradčanském náměstí si skupina veteránů připomenula výročí 70 let návratu československých letců z Anglie do své vlasti. Akci zakončila společná modlitba v katedrále a zpět československé hymny.

14. srpna 2015
Arcibiskup v médiích

Mezi hosty, kteří se zúčastnili pátečního aktu u letounu Spitfire byli tři veteráni vojenského letectva britských ozbrojených sil z druhé světové války brig. gen. Emil Boček, plk. Pavel Vranský a Jiří Kafka. Slavnostní akce se zúčastnily také vdovy po letcích RAF, paní Vlasta Šišková a Hana Fajtlová, další příbuzní válečných veteránů a milovníci vojenské historie.

 

V této souvislosti je také potřeba zmínit, že jedním z vojáků sloužících u britského letectva byl také otec současného pražského arcibiskupa kardinála Duky. Účastnil se zahraničního odboje a v roce 1944 jako člen vládního vojska odešel s pomocí P. Jiřího M. Veselého OP do Itálie a přes Švýcarsko do Anglie, kde do konce války bojoval v Československé zahraniční armádě. Po komunistickém puči v roce 1948 ho poté čekal stejný osud, jako jeho mnohé spolubojovníky - komunistický kriminál. "Bojovali za to, abychom zde mohli takto být, bojovali za to, aby země byla svobodná, bojovali za to, aby lidé mohli otevřeně hovořit, co si myslí, bojovali za to, aby náš stát byl samostatný," připomněl hrdinství nejenom svého otce v krátké řeči kardinál Duka.

 

Shromáždění se poté přesunulo do svatovítské katedrály, kde se u oltáře věnovanému památce padlých československých letců v II. světové válce účastnili krátkého vzpomínkového aktu a společné modlitby.

 

(jne)

Externí odkazy:

Model letounu Spitfire byl odhalen na Hradčanském náměstí (ČTK)

Pietní akty zahájily v Praze oslavy 70. výročí návratu československých letců ze služeb RAF (ČRo)

Vystavený Spitfire na Hradě připomíná návrat československých pilotů (ČT)