Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Mše v Číhošti za P. Toufara

Mše v Číhošti za P. Toufara

V Číhošti si 22. února připomenuly na společné mši s kardinálem Dominikem Dukou 65. výročí smrti tamního faráře Josefa Toufara.

Audio
23. února 2015
Arcibiskup v médiích

Několik stovek lidí se sešlo v Číhošti, aby společně vzpomněli na násilnou smrt místního kněze. Číhošťský farář Toufar zemřel 25. února 1950 po krutém mučení vyšetřovateli komunistické Státní bezpečnosti, kteří ho chtěli přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. V souvislosti s nedávnou exhumací farářova těla z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích se nyní objevily iniciativy, požadující Toufarovo blahořečení.

 

Záznam kázání:

 

Proces blahořečení je složitý a má několik fází. Církev je nyní v první, takzvané přípravné. „Mnohé věci byly udělány opravdu spontánně, dobrovolníky, takže se domnívám, že určitě se dočkám toho, že sem budeme jezdit k blahoslavenému Josefu Toufarovi," uvedl před bohoslužbou kardinál Duka k otázce blahoslavení faráře Toufara. Doplnil, že číhošťský farář je jakousi mučednickou ikonou násilné kolektivizace zemědělství v 50. letech 20. století. „Tak, jako máme pro léta okupace v roce 68 a pak následující Jana Palacha, tak máme také i pátera Toufara," řekl.

 

Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál na třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši se podle svědků několikrát pohnul půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Dosud neobjasněný úkaz se měl později ještě opakovat. Toufar byl zatčen 28. ledna 1950, k přiznání se ho StB snažila přinutit ve valdické věznici. Ztýraný sedmačtyřicetiletý kněz zemřel v nemocnici v Praze, kam jej převezli z vězení. Příbuzným jeho smrt oznámili až v roce 1954. Kněz byl pochován pod falešným jménem do hromadného hrobu v pražských Ďáblicích. Ostatky, které Toufarovi mohou patřit, byly z hrobu vyzvednuty loni 8. listopadu a nyní je zkoumají antropologové. Pak bude z jejich části získána DNA a porovnána s DNA žijících příbuzných. Pokud se předpoklad potvrdí, mohl by být kněz pohřben v Číhošti.

(jne)

Související odkazy:

Proslov kardinála Duky u hrobu faráře Toufara

Uctění památky umučených politických vězňů v Praze Ďáblicích

Kardinál Duka odhalí pamětní desku Josefu Toufarovi

Prezident Zeman ocenil Toufara a Štemberku

 

Externí odkazy:

Duka: Domnívám se, že Josef Toufar bude blahoslaveným (deník.cz)

Duka v Číhošti: Blahoslavení Toufara se určitě dočkáme (ČT)

Mši za faráře Toufara, umučeného komunisty, přihlížely v Číhošti stovky lidí (ČRo)