Nejvýraznějším bod v programu pana kardinála představovala Mše za Evropu, kterou odsloužil při příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Mše v katedrále Notre Dame ve Štrasburku se zúčastnilo téměř tisíc zástupců evropských institucí, českých krajanů a dalších poutníků. "Myslím, že v současnosti má Evropa více nepřátel sama v sobě, než vně. Kultura smrti a egoismu se zrodila uvnitř evropské společnosti, která zmíněné principy začala odmítat", přednesl Dominik Duka v kázání ve francouzském jazyce před zástupci z Rady Evropy.
Území Alsaska-Lotrinska je známé kromě vinných vesniček a dobrého jídla také vynikající varhanní hudbou. Téměř polovina všem francouzských varhan se nachází právě na tomto území. Slavnostní mše pod vedením štrasburského arcibiskupa Jeana Pierra Gralleta tak ozdobilo hudební vystoupení místního titulárního varhaníka Philipema Reberema, který platí za jednoho z nejlepších varhaníků ve Francii, a kterého zpěvem doplnil plzeňský dětský sbor Mariella. "Váš sbor z Plzně moc hezky zpíval. Má velmi vysokou úroveň" pochválil po mši varhaní mistr dětské vystoupení.
Kardinál Dominik Duka navštívil ve Štrasburku také své dominikánské spolubratry, kteří se na místní univerzitě věnují pastoraci vysokoškolské mládeže, navštívil instituce Rady Evropy a uvedl výstavu dětských kreseb s cyrilometodějskou tématikou. "Příchodem cyrilometodějské mise k nám přišla tehdejší nejvyspělejší kultura tehdejšího světa. S Cyrilem a Metodějem k nám přišla kamenná architektura, písmo a Bible. To byly atributy, které založily naši současnou kulturu a státnost", připomněl Dominik Duka význam patronů Evropy Cyrila a Metoděje.
(jne)