Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Setkání s arménským velvyslancem Hovakimianem

Setkání s arménským velvyslancem Hovakimianem

Arménský velvyslanec Dr. Ashot Hovakimian navštívil ve středu 25. listopadu 2020 kardinála Duku, aby mu poděkoval za jeho postoj k situaci na Náhorním Karabachu.

27. listopadu 2020
Arcibiskup v médiích

 

V reakci na eskalaci napětí v oblasti Náhorního Karabachu v průběhu podzimu 2020 a souvisejícího ohrožení arménské komunity zaslal kardinál Dominik Duka dopis arménskému velvyslanci Dr. Ashot Hovakimianovi s vyjádřením podpory arménskému velvyslanci. V opise mimo jiné vyjádřil solidaritu s arménským lidem slovy "žijeme ve smutné době, která se především věnuje bezpředmětným problémům a vytváření pseudosenzací, ale skutečné problémy, tragédie, zůstávají bez povšimnutí, anebo se stávají jen součástí bombastických prohlášení."

Arménský velvyslanech proto navštívil ve středu 25. listopadu Arcibiskupský palác, aby kardinálu Dukovi osobně za jeho postoj poděkoval. Součástí schůzku byla debata nad situací jedné z nejstarčích křesťanských komunit arménské církve, zvláště pak likvidace křesťanských chrámů. Kardinál Duka na setkání opakovaně kritizoval mlčení západního světa k násilí vůči arménské komunitě, jednoho z nejstarších národů světa a prvního křesťanského státu, stejně jako ke genocidě arménského národa na počátku 20. století. Arménský velvyslanec v tomto kontextu sdělil smutnou skutečnost, že se mezi českými politiky setkal s minimálním zájmem na situaci arménské komunity v Náhorním Karabachu reagovat solidárněji. Kardinál Duka dlouhodobě zastává názor, že by bylonesmírně spravedlivé, kdyby i ze strany reprezentantů naší země zaznělo jasné slovo namísto vyčkávání. Situace v kavkazské oblasti se totiž ukazuje být pro arménskou komunitu rok od roku vážnější.

Podle odhadů a žije na území České republiky asi 10 tisíc Arménů. Mnozí se sdružují kolem své církve, která v České republice získala registraci v roce 2014. V říjnu 2016 pražský arcibiskup symbolicky předal arménské komunitě klíče od kostela sv. Ducha v Praze na Starém Městě, aby ho mohla využít ke své činnosti. 

(jne)