Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Stříbrná pamětní medaile kardinála Dominika Duky

Stříbrná pamětní medaile kardinála Dominika Duky

S blížícími se sedmdesátinami kardinála Duky přicházejí také dárky. Jeden z prvních dárků věnovali členové Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského. Svému generálnímu kaplanovi Dominiku Dukovi věnovali více jak třicet stříbrných medailí a raznici.  

Fotografie Video
18. dubna 2013
Arcibiskup v médiích

V pražské firmě K-Triga se odehrála 18. dubna malá slavnost – ražba pamětní medaile kardinála D.Duky, který osobně vyrazil první kusy této mimořádné série. Nejprve jej celým areálem dílny provedl její majitel Petr Kazda a podrobně seznámil vzácného hosta s průběhem celé výroby. Medaili navrhl akademický sochař Michal Vitanovský, mimo jiné autor nejvyšších státních vyznamenání, např. Řádu Bílého lva. Pan kardinál na čtyřsettunovém lisu vyrazil dvě medaile, další desítky kusů obdržel darem jako originální dárek členů Špitálního a vojenského řádu sv.Lazara Jeruzalémského, jehož je vrcholným duchovním představitelem.

 

Kancléř řádu Petr Řehoř a řádový baili Ondřej Vanke přiblížili genezi nápadu s ražbou uměleckého artefaktu, který bude moci D.Duka darovat významným hostům na arcibiskupství. Setkání se zaměstnanci skutečně rodinné firmy, neboť v ní pracují i tři synové majitele, mělo přátelskou atmosféru, v níž se pan kardinál obdivoval jejich umu a zručnosti. „S řadou jejich děl se setkáváme téměř každý den, aniž bychom tušili, že pocházejí právě z této malé, ale věhlasné dílny,“ poznamenal D. Duka.

 

(mb)

Dominik Duka a tvůrci Petr Kazda a Michal Vitanovský.

 

Dominik Duka si prohlíží modely medaile.

 

Radost z vlastnoručně vyražené medaile.

 

Video z ražby mince