Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Sv. Jan Nepomucký na ostrově Vis

Sv. Jan Nepomucký na ostrově Vis

V přístavišti chorvatského městečka Komiža na ostrově Vis požehnali pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP a hvarský biskup Slobodan Štambuk sochu sv. Jana Nepomuckého.

23. července 2017
Arcibiskup v médiích

 

Kardinál Dominik Duka nám k tomu řekl: „Ostrov Vis je nazýván jadranským Gibraltarem, v dubnu 1866 tu porazilo rakouské námořnictvo pod velením viceadmirála Tegetthoffa trojnásobnou přesilu italského královského loďstva. Maminka zmíněného viceadmirála byla z Prahy, jmenovala se Leopoldina Čermáková. A na těchto lodích byli také čeští námořníci, mimochodem i námořní kapitán hrabě Radecký, syn slavného maršála Radeckého. Připomínám, že této bitvy se účastnil kníže Schwarzenberg. Tedy jména, která jsou spojena s naší zemí. 

Tato socha navíc stojí na místě, kde po 2. světové válce byl vztyčen památník na maršála Tita a vládu komunismu v Jugoslávii. Čili toto místo je pro Chorvatsko jistým symbolem. 

Námořníci přijali vedle sv. Mikuláše jako spolupatrona i sv. Jana Nepomuckého a při této příležitosti se odehrálo malé komižské Navalis v zátoce na Jadranu, kde tamější plachetnice tančily na hladině zálivu Straussův valčík.“

Pískovcovou sochu v barokním stylu, s nápisovou deskou z růžového sliveneckého mramoru vytvořil akademický sochař Petr Váňa. Dílo bylo na ostrov Vis přepraveno historickou plachetnicí „falkuša“. Dárcem je Svatojánský spolek, který vede Mgr. Vojtěch Pokorný, hlavním organizátorem z české strany byl ing. Zdeněk Bergman, převozník pražský.

Stanislav Zeman, převzato z webu Arcibiskupství