Hlavním městem prošel poprvé od roku 1945 průvod s obrázkem staroboleslavské madony - Palladiem země české. Vzácný relief, kterému se klaněli králové i papežové, sahá podle legend svým původem až do prvního tisíciletí. Jeho pouť posvátnými a významnými místy Prahy předznamenala oslavy svátku svatého Václava, které v neděli vyvrcholí ve Staré Boleslavi tradiční Národní svatováclavskou poutí a mší celebrovanou kardinálem Dominikem Dukou.
Palladium prožívalo spolu s Čechy všechna dramata dějin. Podle legend jeho původ sahá až k příchodu Cyrila a Metoděje, od kterých ho měla ke křtu dostat svatá Ludmila. Reliéf byl 18. srpna 1609 za vlády Rudolfa II. prohlášen ochranným obrazem české země. "Vždy, když šlo do tuhého, se národ shromáždil ve Staré Boleslavi před Palladiem, kde se konaly modlitby za ochranu země," vypráví kanovník metropolitní kapituly Vladimír Kelnar.
Palladiu se klaněli králové i papežové. Šrámy vyprávějí i o loupežích a lynčování. Druhou světovou válku přečkalo v úkrytu a zmizelo i po nástupu komunismu. "Najednou jsem zjistil, že Panna Maria byla mukl. V 50. letech ji vyňali a odvezli na StB a pak do sejfu Národní banky," říká kardinál Dominik Duka. Tam Palladium objevili až v 60. letech s chybnou cedulkou "kopie". Dodnes není jasné, zda šlo o omyl režimu nebo chytrý trik, jak ochránit originál před nepřízní doby.
Duchovní zastavení se posedmé konalo v předvečer svátku svatého Václava s cílem připomenout odkaz tohoto patrona českého národa a ukázat jeho význam pro současnost. Václavské náměstí, kterému dominuje socha svatého Václava na koni, bylo dějištěm řady významných okamžiků české historie. „Bojovalo se zde o hodnoty dobra a zla, o spravedlnost," připomněl Duka.
Svatováclavské duchovní zastavení zahájili moravští poutníci, kteří celé odpoledne putovali Prahou. Přinesli kopii Palladia země české, kovového reliéfu Panny Marie, který svatý Metoděj údajně při křtu věnoval svaté Ludmile. Její vnuk Václav tento obraz zdědil po její smrti. Čeští katolíci mu připisují ochrannou moc.
Arcibiskup Duka po svém projevu položil kytici s trikolórou k soše svatého Václava. Pak před zaplněnou horní část Václavského náměstí přijel Sbor Selských jízd, šest dívek na koních doprovázených praporečníky. Společně vyslechli národní hymnu a program akce, kterou pořádalo Sdružení přátel Václavského náměstí společně s Prahou 1 a Arcibiskupstvím pražským, uzavřel Svatováclavský chorál.
Související:
Již posedmé se lidé zastaví pod sochou sv. Václava (apha.cz)
Další odkazy:
Český stát se nezrodil vraždou svatého Václava (Rozhlasová Glosa kardinála Duky ČRo)
Pouť k Palladiu (dokument ČT)