Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Ze setkání s papežem Františkem na "ad limina"

Ze setkání s papežem Františkem na "ad limina"

Čeští biskupové ve dnech 11.-17. února navštívili Řím, aby při pravidelné apoštolské vizitaci podali papeži zprávu o stavu české církve.

17. února 2014
Arcibiskup v médiích

Skupina šestnácti biskupů vedená kardinálem Dominikem Dukou se v Římě setkala s papežem Františkem v rámci pravidelné návštěvy "ad limina". Při této příležitosti podali zprávu o stavu svých diecézí a přiblížili papeži otázku majetkového narovnání v ČR. "Věříme a víme, že papež je spokojen s tím, že jsme se dokázali dohodnout," řekl kardinál Duka tím, že téma restitucí bylo zmíněno jen okrajově. Papež František postup českých biskupů schválil.

 

Církev podle Duky poslala do Vatikánu už začátkem ledna obsáhlou stostránkovou zprávu, ve které bilancuje své působení od listopadu 1989. "Uvědomujeme si, že papež je teprve rok ve svém úřadě, a tak jsme mu v dokumentu odpovídali na různé otázky, které se týkají politického, společenského, kulturního i církevního života, školství nebo charitativních zařízení," sdělil Duka. Podle něj zprávu zpracovávali hlavně vatikánské kongregace (jakési ministerské rady) a nynější návštěva má za úkol některé věci papežovi dovysvětlit - a také získat zpětnou vazbu.

Program biskupů v Římě doplnila mše u hrobu prvního papeže, apoštola Petra, uctění památky Jana Palacha a návštěva české koleje Nepomucena. V pátek 14. února také biskupové společně s českými poutníky, kteří je na návštěvu "ad limina" doprovodili, sloužili mši v bazilice svatého Klimenta. Připomenuli si tak si 1145. výročí smrti svatého Cyrila, jehož ostatky se tam uchovávají.

(jne)

 

Další odkazy:

TV Noe s kamerou na "Ad Limina" (TV Noe)

Papež František se setkal s českými biskupy (ČBK)
Biskupové odjíždí do Říma, setkají se s papežem Františkem (ČBK)

Duka a spol. míří k papeži: "František jistě pochválí dohodu nad restitucemi" (ČT)

Papež František přijal české biskupy a požehnal korunky (ČT)

Papež: Co bylo ukradeno, má být vráceno (ČT)