Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

I kardinálové mají svoje záliby

I kardinálové mají svoje záliby

Habent sua fata libeli, neboli knihy mají svoje osudy, říká jedno staré římské přísloví. Podobně mají kardinálové své záliby. Knihy představují celoživotní zálibu kardinála Duky, proto s chutí spojil návštěvu veletrhu Svět knihy v pražských Holešovicích s vyřízením několika pracovních úkolů – autogramiády rozhlasových Glos Dominika Duky a představení mapy církevních památek

Video Audio
17. května 2013
Arcibiskup v médiích

Kardinál Dominik Duka je známý svou láskou ke knihám. Když navštíví knihkupectví, málokdy z něj odchází s prázdnou náručí. Po večerech pak zakoupené knihy neúnavně pročítá, vyhledává si dodatečné informace a hledá inspiraci na podobné téma i u jiných autorů. Proto je téměř nemyslitelné, že by si nechal ujít jednu z knižních událostí roku, jakou veletrh Svět knihy bezesporu je.

 

Dominika Duku ale na veletrhu nejprve čekaly pracovní povinnosti. Při příjezdu ho očekávala paní Eva Hůlková z Českého rozhlasu, se kterou už třetím rokem spolupracuje na pravidelných rozhlasových glosách. Na veletrhu pak zájemcům společně představili jejich knižní vydání za rok 2012. Kardinál Duka poté v diskuzi zodpověděl otázky přihlížejících na téma biblických překladů, víry v Česku a slavnosti sv. Cyrila a Metoděje.

 

Dominik Duka odpovídá na otázku, jaký překlad je pro četbu Bible nejvhodnější:

 

Druhý pracovní úkol čekal kardinála u stánku Kartografie Praha, která vydala mapu v měřítku 1:500 000 mapující církevní památky v Česku. Kardinál Duka při této příležitosti připomněl přínos církevních památek pro rozvoj turistiky a tedy i pro státní rozpočet. „Ekonomický profit z církevních památek je pro státní rozpočet roven profitu z mladoboleslavské škodovky“, srovnal kardinál Duka zdánlivě nesouměřitelné odvětví ekonomiky a vyjádřil přání, že krajské úřady, ministerstvo kultury a samosprávy si budou uvědomovat, jakou roli památky ve společnosti hrají. Politikům pak žertem vzkázal, že žádný turista ještě nikdy nehledal sekretariát té či oné stany. A to ani v době komunismu, ani dnes“.

(jne)

Další odkazy na stránkách:
http://www.dominikduka.cz/ze-zivota-dominika-duky/autogramiada-rozhlasovych-glos/

 

Externí odkazy:
Reportáž ČRo ze Světa knihy

Pořad "Glosa Dominika Duky" na stránkách Českého rozhlasu

Článek Evy Hůlkové v týdeníku Rozhlas o přípravě rozhlasových "Glos Dominika Duky"

Článek o autogramiádě knižního vydání rozhlasových glos Dominika Duky na stránkách Českého rozhlasuDominik Duka představuje mapu církevních památek v ČR (Dominik Duka v obraze od páté minuty).