Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Kardinál zaslal dopis premiéru Babišovi

Kardinál zaslal děkovný dopis premiéru Babišovi

Předseda vlády dne 22. června 2020 zaslal kardinálu Dominiku Dukovi reakci na dopis, ve kterém mu arcibiskup pražský vyjádřil uznání za postup Vlády ČR a krizového týmu v době epidemie koronaviru.

Na Foto: Sv. Korona, patronka před epidemiemi

23. června 2020
Arcibiskup v médiích

 

Česká republika byla na jaře 2020 spolu s ostatními zeměmi Evropy vážným způsobem postižena epidemií koronaviru COVID–19. Zvládání krize si vyžádalo mnoho lidského úsilí a vysokou míru solidarity. Kardinál Dominik Duka v několika rozhovorech pro česká média ocenil způsob, jakým jsme jako jednotlivci,  ale také jako národ tuto situaci zvládli. V této souvislosti se také rozhodl zaslat několik řádků uznání i nejvyšším státním představitelům, kteří se na zvládání krize rovněž podíleli.

Premiéru Andreji Babišovi kardinál Duka napsal: „dovolte mi, abych jako pražský arcibiskup a primas český vyjádřil své uznání Vám i Vašim spolupracovníkům z Vlády ČR a členům krizového štábu ke zvládnutí situace spojené s šířením tzv. čínské chřipky – COVID19“,  a zároveň poděkoval za „vstřícnost, kterou Vláda ČR projevila vůči věřícím v naší zemi“, když nejprve mimořádně povolila určité výjimky z přísných karanténních opatření, spojených s výkony duchovních povolání a následně vyšla vstříc i s uvolňováním pravidel pro obnovení pravidelných bohoslužeb za účasti lidu.

V obdobném duchu byl adresován i dopis předsedovi Ústředního krizového štábu, ministru vnitra Janu Hamáčkovi. Kardinála Duku k tomuto kroku vedla úvaha o prvních březnových týdnech tohoto roku, kdy sám pobýval v souvislosti s virem v karanténě, spojená s uznáním za způsob, jakým se nakonec v Česku podařilo zvládnout epidemii viru COVID-19, původně se jevící jako katastrofální co do počtu ztracených životů. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že výraz vstřícnosti vůči věřícím byl veden mimo jiné i porozuměním roli církví a náboženských skupin ve společnosti, kdy se na konkrétním příkladu ukázal jejich smysl pro společnost v těžkých dobách.

Za zmínku také stojí skutečnost, že kardinál Duka byl sám osobně situací dotčen, když se virem nakazil jeho blízký spolupracovník biskup Herbst a následně i několik kněží, kteří mnohdy navzdory varováním chtěli být nablízku tam, kde to bylo potřeba. Velmi dobře se také v souvislosti se zvládáním viru zapsala farní společenství, oblastní charity, řehole a řády, stejně jako jednotlivci. Zvláštní ocenění si poté zasloužili bohoslovci pražské teologické fakulty, které kardinál Duka ocenil svatovojtěšskou medailí.

(red)

Příloha:
Dopis kardinála Duky premiérovi

 

Reakce premiéra Andreje Babiše: