Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Poděkování kardinála Bo za zlatou Svatovojtěšskou medaili

Poděkování kardinála Bo za zlatou Svatovojtěšskou medaili
27. října 2021
Novinky

Kardinál Dominik Duka 10. září 2021 v úvodu své přednášky na Mezinárodním eucharistickém kongresu v Budapešti udělil zlatou Svatovojtěšskou medaili Arcibiskupství pražského Jeho Eminenci Charlesi Maungovi Bo za jeho statečný postoj v zápase o svobodu církve a základní lidská práva. Nyní přišlo kardinálu Dukovi poděkování, ve kterém kardinál Bo mimo jiné píše: „Děkuji za udělené ocenění. Nejsem hoden.“

 

E. kardinál Charles Maung Bo SDB se narodil r. 1948 v Mohle (v Myanmaru – Barmě). Jeho otec zemřel, když mu byly dva roky. Krátce nato byl svěřen otcům salesiánům v Mandalaji, kde získal solidní formaci. Poté vstoupil k salesiánům v semináři „Nazaret“, r. 1976 byl vysvěcen na kněze a působil ve farnosti v Loihkamu a v Lashiu. Po službě farního kněze byl poslán do Anisakanu jako formátor. V letech 1985 až 1986 sloužil jako apoštolský administrátor v Lashiu, a do r. 1990 jako apoštolský prefekt.

1990 jej papež Jan Pavel II. jmenoval diecézním biskupem Lashia. (Jeho biskupské heslo zní: „Omnia possum in eo“.) Tuto funkci vykonával do r. 1996, kdy se stal biskupem Patheinu. R. 2003 byl ustanoven metropolitním arcibiskupem Rangúnu a r. 2015 jej papež František na konzistoři jmenoval kardinálem s titulem kardinál-kněz ze Sant’Ireneo a Centocelle.