Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Poděkování kardinála Bo za zlatou Svatovojtěšskou medaili

Poděkování kardinála Bo za zlatou Svatovojtěšskou medaili
27. října 2021
Novinky

Kardinál Dominik Duka 10. září 2021 v úvodu své přednášky na Mezinárodním eucharistickém kongresu v Budapešti udělil zlatou Svatovojtěšskou medaili Arcibiskupství pražského Jeho Eminenci Charlesi Maungovi Bo za jeho statečný postoj v zápase o svobodu církve a základní lidská práva. Nyní přišlo kardinálu Dukovi poděkování, ve kterém kardinál Bo mimo jiné píše: „Děkuji za udělené ocenění. Nejsem hoden.“

 

E. kardinál Charles Maung Bo SDB se narodil r. 1948 v Mohle (v Myanmaru – Barmě). Jeho otec zemřel, když mu byly dva roky. Krátce nato byl svěřen otcům salesiánům v Mandalaji, kde získal solidní formaci. Poté vstoupil k salesiánům v semináři „Nazaret“, r. 1976 byl vysvěcen na kněze a působil ve farnosti v Loihkamu a v Lashiu. Po službě farního kněze byl poslán do Anisakanu jako formátor. V letech 1985 až 1986 sloužil jako apoštolský administrátor v Lashiu, a do r. 1990 jako apoštolský prefekt.

1990 jej papež Jan Pavel II. jmenoval diecézním biskupem Lashia. (Jeho biskupské heslo zní: „Omnia possum in eo“.) Tuto funkci vykonával do r. 1996, kdy se stal biskupem Patheinu. R. 2003 byl ustanoven metropolitním arcibiskupem Rangúnu a r. 2015 jej papež František na konzistoři jmenoval kardinálem s titulem kardinál-kněz ze Sant’Ireneo a Centocelle.