Dominik kardinál Duka OP 
arcibiskup pražský

Vzácná a milá návštěva arménských duchovních

Vzácná a milá návštěva arménských duchovních

J. Exc. Tiran Petrosyan, biskup a nuncius Arménské apoštolské církve ve Vídni, který má na starosti distrikt celé Střední Evropy pro arménské křesťany, mě včera navštívil na pražském arcibiskupství.

30. listopadu 2021
Novinky

S ním přicestoval i biskup Tatev Hakobyan, hlava eparchií arménské apoštolské církve v Rumunsku a Bulharsku. Důvodem byla oslava padesáti let života a pětadvaceti let kněžství duchovního správce Arménů v České republice, kterým je archimandrita Barsegh Pilavčjan.

Hovořili jsme o některých náboženských i politicko-kulturních otázkách, ke společnému obědu se k nám pak připojil i velvyslanec Arménské republiky J. Exc. Ashot Hovakimian a vedení arménské náboženské obce v Praze. Probírali jsme mimo jiné otázku překladu hlavního duchovního díla svatého Řehoře z Nareku, mnicha a kněze 2. poloviny 10. století, jednoho z největších autorů arménské literatury. Současná hlava Arménské apoštolské církve, katolikos všech Arménů Karekin II. a papež František prohlásili svatého Řehoře z Nareku učitelem obou církví.

Pan nuncius mi také předal osobní dopis katolikose všech Arménů, ve kterém mimo jiné děkuje za podporu arménské komunity u nás. Pamatuje si také fakt, že jsem jako jeden z prvních v České republice otevřeně pojmenoval arménskou genocidu.