Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Svatojánské Navalis 2021

Svatojánské Navalis 2021
17. května 2021
Arcibiskup v médiích

 

Jubilejní 300. výročí od beatifikace sv. Jana Nepomuckého připomněly letošní Svatojánské oslavy Navalis, které se v sobotu 15. května uskutečnily v centru Prahy.

Program letošního 13. ročníku Navalis zahájila v 17.30 bohoslužba v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Celebroval ji pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a v přímém přenosu ji vysílala Česká televize.

Po bohoslužbě se svatojánské procesí přemístily na Karlův most, kde od 19.00 začala další část programu. Přesně v 19.30 se pak rozeznělo po celém světě symbolických 300 zvonů, které připomněly slavnou beatifikaci z roku 1721.

„Zvonilo se například na Kubě, v Chorvatsku, Polsku, Německu, Itálii, Indii, Austrálii, USA, Brazílii či Španělsku,“ řekl předseda Svatojánského spolku Vojtěch Pokorný. Podtrhnul tím tak skutečnost, že sv. Jan Nepomucký je naším ve světě vůbec nejznámějším a nejpopulárnějším světcem.

V 19.40 mohli návštěvníci povzbudit otužilce, kteří si zaplavali pod Karlovým mostem. Program letošních jubilejních Navalis byl ve 20.30 ukončen slavnostním koncertem na hladině Vltavy.

 

Kázání kardinála Duky z katedrály je k dispozici: Kázání z Navalis