Dominik kardinál Duka OP 
emeritní arcibiskup pražský

Uctění památky umučených politických vězňů v Praze Ďáblicích

Uctění památky umučených politických vězňů v Praze Ďáblicích

Ve středu 26. června 2013 se Dominik Duka zúčastnil na čestném pohřebišti politických vězňů na hřbitově v Praze 8 –Ďáblicích vzpomínkového aktu k uctění památky umučených a popravených politických vězňů, účastníků III. odboje.

Audio
26. června 2013
Arcibiskup v médiích

Pietní akt připomenul oběti komunistického režimu a vzdal hold popraveným a umučeným politickým vězňům. Někteří z nich se postavili na odpor již nacistické zvůli za II. světové války v řadách domácího odboje nebo jako příslušníci spojeneckých armád, jiní se stali oběťmi komunistického teroru. Předseda Sdružení bývalých politických vězňů Ladislav Bergmann vyjádřil obavy, aby tyto oběti nebyly marné. "Zacházení, které jsme zažili v komunistických táborech, bylo kolikrát horší než v těch německých", připomněl předseda a dodal "když vidíme jak se dnešní komunistická strana dere k moci, tak naší povinností je připomínat, co se tenkrát dělo. Komunistický teror nezmizel s padesátými léty, ale v různých odstínech trval až do roku 1989", ohradil se předseda sdružení proti snaze o relativizaci zločinnosti komunistického režimu. "Nač je vlastně komunistická strana ze své historie hrdá?" položil předseda sdružení řečnickou otázku na závěr svého projevu.

 

Dominik Duka pak zdůraznil, že není možné zapomínat minulost. "Proto se poslední dobou tak často zúčastňuji pietních akcí, ať už v Letech u Písku, Lidicích nebo na hřbitově v Ďáblicích". Kardinál také poznamenal, s jakými obavami sleduje vývoj ve společnosti. "Je třeba odpouštět, ale je také třeba vědět, co je skutečné nepřátelství. Podíváme-li se dnes na internet, tam nenajdete jen sprostotu a hulvátství. Tam také najdete projevy antisemitismu, projevy rasové a náboženské nenávisti a schvalování všeho toho, co se zde odehrálo ať už pod rudými či hnědými prapory". Na závěr řeči kardinál poděkoval rabínovi Karolu Sidonovi za modlitbu v hebrejském jazyce  a doplnil Kristova slova "co chcete, aby jiní činili vám, to čiňte jim".

 

Dominik Duka o zapomínání historie:

  

Hřbitov v Ďáblicích je zároveň jedním z památníků umučených politických vězňů.  Poté co se zjistilo, že při severní zdi hřbitova byly hromadně a anonymně pohřbívány oběti protikomunistického odboje, bylo na ďáblickém hřbitově zřízeno Čestné pohřebiště popravených a umučených z 50.let – třetí odboj.  Na deskách v trávě jsou jména a data zemřelých dětí; ty většinou nežily déle než několik dní. Celkem jsou zde pochovány ostatky 207 politických vězňů umučených a popravených mezi lety 1948 a 1959 a 37 dětí.

(jne)

 

Externí odkazy:

Pozvánka Sdružení Bývalých Politických Vězňů

Tisková zpráva APHA

Na hřbitově v Ďáblicích se vzpomínalo na oběti komunistického režimu (army.cz)

Pietní akt připomněl oběti komunismu (Radio Proglas)

 

Související:

Proslov Dominika Duky na Ďáblickém hřbitově v roce 2012

Řeč u hrobu P. Josefa Toufara na Ďáblickém hřbitově v roce 2012